Technika w ZS nr 1

W żółtej kamizelce, a  jego praca polegała na tym, że cały czas stał przy jakimś dziwnym sprzęcie, czy to kamera, czy on robi zdjęcia? W zasadzie nikt nigdy nie wiedział, co to dokładnie jest i co on tam właściwie widzi.

Kim jest ten pan?

Geodetę podczas pracy widział chyba każdy - charakterystyczna postać pochylona nad swoim dziwnym sprzętem pomiarowym i wypatrująca nie wiadomo czego, robiąca zapiski w swoim kajecie i rozmawiająca przez krótkofalówkę.

Czym dokładnie zajmuje się geodeta?

Generalnie geodezja to nauka, zajmująca się badaniem wielkości i kształtu kuli ziemskiej, a także ustalaniem położenia punktów na jej powierzchni.

Zapewne pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi Ci do głowy to mapy. Masz racje, jednym z najważniejszych zajęć geodety jest tworzenie map, na podstawie wykonanych wcześniej pomiarów. Pomiary geodezyjne wykonuje się po to, aby uzyskać współrzędne punktów (tak jak współrzędne X  Y w układzie współrzędnych, który być może przypominasz sobie z lekcji matematyki – Polska (jak również cały świat) to taki jeden duży układ współrzędnych). Swoje współrzędne ma każde miejsce na Ziemi. Każdy budynek, studzienka kanalizacyjna, droga, most – wszystko to składa się z punktów, które mają swoje współrzędne określone do centymetra lub nawet milimetra. Geodeta zajmuje się właśnie pomiarami takich współrzędnych, a później na ich podstawie wykreśla mapę – czyli obraz powierzchni Ziemi na papierze, przedstawiony w odpowiedniej skali.

Co daje nauka w technikum geodezyjnym?

Podczas nauki w technikum geodezyjnym zdobędziesz wiedzę, którą mają absolwenci studiów inżynierskich na kierunkach Geodezja i Kartografia, ponieważ nauka odbywa się z tych samych podręczników, co na studiach. Masz więc pewność, że posiadasz kompleksową wiedzę przydatną w pracy asystenta geodety oraz na studiach geodezyjnych.

Jakie są perspektywy po ukończeniu technikum geodezyjnego?

Po zdaniu egzaminu zawodowego na Technika Geodetę możesz już iść do pracy jako asystent geodety, a po upływie 6 lat możesz podejść do egzaminu państwowego na uprawnienia geodezyjne i otworzyć własną firmę geodezyjną! A wtedy pracujesz jak chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz.

Inną opcją po ukończeniu technikum jest wybór studiów na kierunku Geodezja i Kartografia (w tym studia cywilne i wojskowe), Budownictwo, Drogownictwo, Górnictwo i innych studiach inżynierskich.

Technik geodeta może pracować w firmach geodezyjnych, jednostkach administracji państwowej, na różnych stanowiskach np. samodzielny wykonawca prac geodezyjnych, geodeta gminny, geodeta kartograficzny. Kobiety geodetki pracują przy opracowaniu pomiarów, przy tworzeniu map.  Geodeci są niezbędni w każdym mieście!

Nasze Technikum geodezyjne.

W Mińsku Mazowieckim w roku 2010 została utworzone Technikum geodezyjne i od początku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Obecnie na tym kierunku uczy się 103 uczniów. Dysponujemy najnowszym sprzętem geodezyjnym, którego obecnie używa się w firmach geodezyjnych, a zaplecze sprzętowe jest ciągle uaktualniane. Zajęcia odbywają się w formie teoretycznej i praktycznej. Uczniowie mają ćwiczenia terenowe, podczas których uczą się wykorzystywania wiedzy teoretycznej w praktyce geodezyjnej. Po każdym roku nauki uczniowie kierowani są na praktyki do firm geodezyjnych, gdzie zatrudniani są przy realizacji określonych prac, tworzą mapy, jeżdżą z geodetami na pomiary i zdobywają doświadczenie do swojej przyszłej pracy zawodowej.

Jakie warunki powinieneś spełniać, by być dobrym geodetą?

Przede wszystkim jest to kierunek dla osób, które lubią matematykę, geografię i fizykę. Geodeta to osoba o ścisłym, analitycznym umyśle i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Ta praca uczy również dokładności i odpowiedzialności. Nie ma tu warunku, że dobrymi geodetami będą tylko mężczyźni, kobiety geodetki doskonale radzą sobie w pracy. Dobrze by było, żebyście lubili słońce i pracę na świeżym powietrzu, ponieważ w ten sposób będą Wam mijały w większości godziny nauki w szkole, czy później w pracy zawodowej.

Jeżeli chcesz zdobyć umiejętności i wiedzę techniczną, która przyda Ci się nie tylko podczas studiów na kierunku inżynierskim, ale również w życiu codziennym, dołącz do nas w Technikum Geodezyjnym w Mińsku Mazowieckim!