Good Morning Comenius people!

Język angielski jest oficjalnym językiem projektu Comenius realizowanego w naszej szkole. W tygodniu 16 – 22 kwietnia gościliśmy grupę 38 osób ze szkół partnerskich z Portugalii, Hiszpanii i Turcji na spotkaniu roboczym. Więcej informacji i zdjęcia z wizyty na http://zs1mm.home.pl/comenius/

Tydzień 16 – 22 kwietnia był bardzo ważny dla naszej szkoły. Byliśmy gospodarzami spotkania roboczego partnerów projektu Comenius.

Uroczyste przywitanie gości we wtorek 17 kwietnia uświetnił swoją obecnością Starosta Miński Jan Antoni Tarczyński. Szkolna grupa tańca historycznego zachwyciła wszystkich obecnych pokazem tańca w strojach z epoki króla Kazimierza Wielkiego, a młodzież klas pierwszych (geodezyjnej, wojskowej, informatycznej) doskonale poradziła sobie w roli szkolnych przewodników, oprowadzając gości po terenie szkoły.  Wtorkowe popołudnie zajął spacer po Mińsku pod przewodnictwem pana Artura Piętki z Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Środa upłynęła na zwiedzaniu stolicy, za to już następnego dnia goście i gospodarze mogli powalczyć w międzynarodowych drużynach w konkursie wiedzy o zdrowym trybie życia, przygotowanym przez uczennice klasy II LOB, oraz w konkurencjach sportowych, zaaranżowanych przez uczniów klasy I wojskowej. Wyjątkowym wydarzeniem, które wzbudziło aplauz gości był pokaz walk w wykonaniu klasy III wojskowej oraz pokaz tańca przygotowany przez członków szkolnej grupy tanecznej, który zakończył się nauką tańca dla obcokrajowców.

Piątkowa wizyta w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą  dała okazję do rozmów, snucia planów na przyszłość, wymiany wrażeń i opinii. W ankietach  przeprowadzonych wśród gości bardzo często powtarzały się głosy uznania dla polskiej gościnności, serdeczności i kuchni (pierogi!!). Bardzo ważnym aspektem spotkania było używanie języka angielskiego, którego znaczenie i użyteczność podkreślali wielokrotnie goście i gospodarze.

Wiosną 2013 roku planowana jest wizyta podsumowująca i kończąca realizację tego projektu  w Portugalii, ale wszyscy uczestnicy wyrażali nadzieję na dalszą wspólną współpracę.

Ewa Drużbalska Kopka, szkolny koordynator projektu, pragnie podziękować:

Dyrektor Małgorzacie Beczek, za wsparcie od pierwszych etapów realizacji projektu,

Pani Jolancie Bińkowskiej, kierownik internatu, za gościnność i nieocenioną pomoc,

Magdalenie Niemczak, za entuzjastyczne i pełne zaangażowania uczestnictwo w spotkaniach roboczych,

Uczniom klasy I geodezyjnej, w szczególności: Joannie Jackiewicz, Emilii Gągol, Katarzynie Krupa, Lidii Popis, Paulinie Rychlik, Katarzynie Prasuła, Marcinowi Dźwigała, Jakubowi Rybak, Jakubowi Kośmickiemu, Ewelinie Niedziałek, Magdalenie Piekut za pracę przy przygotowaniu i przebiegu spotkania,

Karolowi Wójcik, uczniowi klasy III informatycznej za nieustanne wsparcie WWW i niezawodność,

Uczniom klasy I wojskowej, grupa podstawowa, za sportowy czwartek, w szczególności Maćkowi Martyniak i Mariuszowi Gaładyk, za przewodnictwo,

Uczniom klasy I informatycznej – Radkowi Musiał, Maćkowi Korytkowskiemu, Agacie Pielasa, Kamilowi Wieczorek za mapy, prezentacje, przewodnictwo,

Uczennicom klasy II LOB – Patrycji Kubińskiej, Angelice Bodalskiej, Agnieszce Kielczyk, Oldze Bodeckiej za quiz,

Uczennicom klasy I LO A/ D za poniedziałkowe przywitanie i integrację,

Szkolnej grupie tańca historycznego z klas I drogowej i I technologii żywności pod przewodnictwem niezastąpionej Grażyny Kowalczyk,

Szkolnej grupie teatralno tanecznej pod kierunkiem Anety Martyniak za wyjątkowy show,

Reprezentantom klasy III LOW za pokaz „czarnej taktyki”,

Nauczycielom: Katarzynie Wąsowskiej, Jackowi Łuniewskiemu, Katarzynie Żywickiej, wychowacom internatu, Jolancie Piskorz, Katarzynie Budzyńskiej, Annie Abramowskiej za wsparcie i pomoc przy realizacji programu.

Oraz wszystkim, których praca i dobra wola pozwoliła pokazać Zespól Szkół numer 1 jako wyjątkowe miejsce.

A także p. Arturowi Piętka z Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, p. Małgorzacie Sulewskiej z Miejskiego Domu Kultury, Staroście Powiatu Mińskiego Janowi A. Tarczyńskiemu oraz Burmistrzowi Mińska Mazowieckiego Marcinowi Jakubowskiemu.