Zespół Szkół nr 1
im. Kazimierza Wielkiego
w Mińsku Mazowieckim


 

 

 

 

Atena. Studium tekstu

Zapewne niewielu z Was wie, niewiele z Was jest świadomych, że za zamkniętymi drzwiami sali 206, w środy, co tydzień o godzinie 13:15, odbywają się spotkania koła polonistycznego noszącego dumną nazwę „Atena. Studium tekstu”.

            Uczestnicy zajęć wraz z prowadzącym wcielają się w detektywów słowa. Śledztwo nierzadko kończy się sukcesem, to znaczy dekonstrukcją danej książki, danego autora lub tekstu kultury. Rozważania o literaturze i kulturze prowadzą do analiz stanu i kondycji współczesnego społeczeństwa, ale dają również asumpt do ćwiczenia umiejętności praktycznych: pisania, wypowiadania się na forum i sztuki dyskutowania.

Napiszmy choćby o zajęciach, które obejmowały twórczość francuskiej formacji literackiej OuLiPo. Najwybitniejsi przedstawiciele tejże grupy, a więc Italo Calvino, George Perec oraz Raymond Queneau, specjalnie dla Nas, stworzyli okoliczności, w których mieliśmy okazję przećwiczyć kreatywność i styl pisania. Coś, co bowiem cechuje owe stowarzyszenie, to ograniczenia, którymi obwarowuje się teksty, ukazując jednocześnie, że nic takiego, jak ograniczenia, pisaniu zaszkodzić nie może. Idąc w ślad organizacji OuLiPo, sami popełniliśmy kilka opowiadań, obarczonych licznymi przepisami i warunkami.

            Warto także przywołać dyskusje poświęcone prozie Jorge Luisa Borgesa i Vladimira Nabokova. Pierwszy z nich ukazał nam obraz, na którym wszechświat istnieje jako nieskończona biblioteka, gdzie każda książka, tak, jak każdy człowiek, ma do przekazania swoją niepowtarzalną historię (Biblioteka Babel). Drugi obnażył skomplikowaną relację, w której ofiara mierzy się ze swoim oprawcą (Lolita), a także odsłonił ideę hipertekstu (Blady ogień), dając pojęcie o tym, że to my – czytelnicy, decydujemy o tym, jaki kształt w ostateczności przybiera opowiadana historia.

            Mnie jednak szczególnie podobały się spotkania prowadzone przez uczestników koła; i tak, Katarzyna Maria Leszczyńska postanowiła odpowiedzieć na pytania odnoszące się do jej ulubionej książki. Dowiedzieliśmy się zatem, dlaczego Lalka to lektura, w której każdy odnajdzie coś dla siebie i jak to się dzieje, że dzieło Bolesława Prusa łączy ludzi.

Wiktoria Magdziak zabrała nas w podróż, w której przygody opowiadane przez samą Śmierć dają świadectwo, że na okrucieństwa wojny najlepszą odpowiedzią są miłość, braterstwo, przyjaźń i bezinteresowna pomoc niesiona innym. Złodziejka książek Markusa Zusaka, bo o tym utworze tu mowa, niesie jeszcze jedno, nader istotne przesłanie: od chłopaka, który Cię nienawidzi, gorszy może być tylko zakochany chłopak.

Z kolei Jan Biały zaprezentował antyutopijną Opowieść podręcznej, powieść, która za przedmiot opisu obrała świat, w którym kobiety zostają zmuszane siłą do prokreacji. Książka Margaret Atwood, a także Rok 1984 George’a Orwella, stały się przyczynkiem do rozmowy nie tylko o systemie totalitarnym i nowomowie, ale też pozwoliły poruszyć kwestie parytetów i opresyjności kultury.

W końcu, Sara Victoria Wojciechowska, wprowadzając nas w gatunek horroru, zapytała o naturę ludzkiego strachu, o to, czy horror to coś więcej niż rozrywka oraz o to, co wciąga mocniej: wartka akcja skonstruowana przez Edgara Allana Poego czy pobudzenie wyobraźni spowodowane opisami, które tworzy Stephen King.

Myślę, że przed nami jeszcze wiele interesujących dysput, zarówno tych wywołanych przez Was, jak i tych roznieconych przez moją osobę; tak więc, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat literatury, filmu czy sztuki, tych, którzy mieliby ochotę wziąć udział w polemice i wymienić się poglądami z innymi uczestnikami kursu, i tych, którzy po prostu lubią słuchać i spędzać miło czas. Serdecznie zapraszam w każdą środę o 13:15 do sali 206, gdzie za zamkniętymi drzwiami odbywają się spotkania koła Atena. Studium tekstu. Mariusz Wójcik.

Copyright by Zespół Szkół Nr 1 Mińsk Mazowiecki - 2011. | Polityka prywatności | Powered by animativ

Inspektor Ochrony Danych Osobowych:

iod@zs1mm.edu.pl

KARDA KIEROWNICZA

Dyrektor - Małgorzata Beczek
Wicedyrektor - Elżbieta Parol
Wicedyrektor - Paweł Domagała
Wicedyrektor - Wojciech Jackowski
Kierownik internatu - Jolanta Binkowska

KONTAKT
Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego

ul. Budowlana 4
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel: 25 758 25 64
fax: 25 758 36 17