KRWIOBUS pod naszą szkołą

🆎💉♥️ Szanowni Państwo,

17.04.2024 będzie możliwość oddania krwi. W tym dniu o godz. 9.00 pod naszą szkołę podjedzie KRWIOBUS.

Osoby chętne mogą zgłaszać się poprzez dziennik Vulcan do p. Elżbiety Próchenko w celu ustalenia listy osób. Powinno być 50 .Każda osoba będzie istotna, zapraszam więc do wspierania i dzielenia się tym cennym darem.

Jak przygotować się do oddania krwi?

KANDYDAT NA DAWCĘ KRWI LUB DAWCA KRWI POWINIEN:

• w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)

• być wyspanym

• spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)

• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.

• ograniczyć palenie papierosów

• nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki

• nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!

W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 – 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

Link do strony Centrum Krwiodawstwa, można znaleźć tam niezbędne informacje(zakładka krwiodawca);

-jak przygotować się do oddania krwi

-kto nie może oddać krwi

-oddaję krew po raz pierwszy

I TY MOŻESZ KOMUŚ URATOWAĆ ŻYCIE!

Opiekun

Elżbieta Próchenko