Intensywne szkolenie kadetów klas wojskowych

W dniach 11 i 14.03.2022 r. kadeci klas wojskowych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez jednostki wojskowe współpracujące z naszym Zespołem Szkół. W piątek uczniowie klasy 2OPW szkolili się w 1 Warszawskiej  Brygadzie Pancernej, a w poniedziałek uczniowie klas 1OPW i 3PW brali udział w zajęciach zorganizowanych przez naszą Patronacką Jednostkę Wojskową tj. Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Zajęcia u pancerniaków z 1WBPanc obejmowały zagadnienia z taktyki, rozpoznania i sztuki maskowania, a także prezentację czołgów Leopard 2A5, natomiast instruktorzy OS ŻW szkolili kadetów z trudnej sztuki łączności wojskowej, taktyki i wyszkolenia ogólnowojskowego na torze taktycznym. Specyficzny tor taktyczny w OS ŻW był zorganizowany we współpracy z nauczycielami OPW z naszej szkoły i będzie stanowił  stały punkt zajęć klas wojskowych w kolejnych miesiącach. Tor obejmował m.in. rzut granatem ćwiczebnym, pokonywanie terenu różnymi sposobami, posługiwanie się busolą, składanie i rozkładanie broni szkoleniowej, nawiązanie łączności i przekazanie zakodowanej wiadomości, ewakuację rannego – to był duży i satysfakcjonujący wysiłek dla kadetów.

Zajęcia były bardzo ciekawe, a gospodarze obu przedsięwzięć profesjonalnie zaprezentowali swój codzienny trud służby oraz wysokie wymagania stawiane współczesnym żołnierzom Sił Zbrojnych RP. Zajęcia praktyczne w jednostkach wojskowych to specyfika klas wojskowych, które przygotowują młodzież do podjęcia decyzji o ich przyszłości – mamy nadzieję, że w szeregach Wojska Polskiego.