Przejdź do treści

II Forum Kształcenia Zawodowego

19 listopada podczas II Forum Kształcenia Zawodowego mieliśmy niebywałą przyjemność wysłuchać opinii ekspertów w dziedzinie organizacji pracy, doradztwa zawodowego, zdrowia psychicznego, edukacji, branż technicznych oraz, co uważamy za prekursorskie, reprezentantów naszej społeczności uczniowskiej.

Swoją obecnością zaszczycili nas pan Krzysztof Pogorzelski – przedstawiciel Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, pani Urszula Pacyga – Wicestarosta Powiatu Mińskiego, pani Jolanta Rumińska – doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, dr Kamila Pawłowska – ekspert ds. szkoleń i trener Instytutu Badań Edukacyjnych, pan Artur Banaszak – pedagog, polityk społeczny, wykładowca w Akademii Nauk Stosowanych w WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie, pani Beata Wasilewicz – dyrektor Centrum Diagnozy i Terapii Zygzak w Mińsku Mazowieckim, pani Agnieszka Miliszkiewicz – Pajdzińska – dyrektor personalny HR firmy Keller Polska, pan Wojciech Sikora – CAD Designer, pracownik Robotyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technim Komputerowych. Wybitną rolę odegrali dwaj uczniowie naszego Technikum – Jacek Robakiewicz (uczeń klasy 2 PRO) oraz Sebastian Kwiatek (uczeń klasy 4 PIN). Profesjonalne prowadzenie tego wydarzenia zapewnili nam nasi świetni poloniści – pani Dorota Chodorska oraz pan Mariusz Wójcik. Niemniejszą wartość miała dla nas obecność każdego z pozostałych Gości: dyrektorów i wicedyrektorów szkół oraz doradców zawodowych.

Podnieśliśmy temat uczenia się perspektywicznego, zasobów, w które dobry pracodawca wyposaża swojego pracownika. Należą do nich rozwój umiejętności czy lepsze perspektywy kariery a w konsekwencji zwiększenie satysfakcji zawodowej. Poznaliśmy Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji jako nowe narzędzie do realizacji lekcji doradztwa zawodowego, które wspiera świadome planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej łączącej kompetencje, talenty i pasje z oczekiwaniami na rynku pracy, a przy tym może być podporą dla tych młodych ludzi, którzy nie są zadowoleni ze swoich wyborów zawodowych.

Wspomnieliśmy również o zmianach ekonomicznych, społecznych i wymieniliśmy kompetencje przyszłości, a wśród nich nie tylko branie odpowiedzialności, myślenie krytyczne, kreatywność czy umiejętna współpraca w grupie, ale przede wszystkim działanie w sytuacji niepewności i umiejętności techniczne. Nasi szanowni Goście mówili również o przyszłych oczekiwaniach pracodawców.

Ale to nie wszystko – Wybrzmiały treści obecnie nader istotne, a mianowicie nie dotyczące problemów i trudności a zasobów osób neuroatypowych, i nie tylko w kontekście szkoły sensu stricto, ale również w przestrzeni zawodowej.

Omówione zostały zagrożenia i patologie płynące z treści mediów społecznościowych. Poznaliśmy obecne trendy w świecie internetu i choć w skondensowanej formie to o jakże przerażającym zabarwieniu.

Szanowni Uczestnicy debaty na fundamentach swojej mądrości i doświadczenia określili dobrostan ucznia, oczekiwania firm od szkoły, działania powiatu na rzecz ucznia w wielu obszarach. Specjaliści wraz z uczniami zastanawiali się nad tym, czego młodzi ludzie poszukują na rynku pracy, i co oznacza dla młodego człowieka odpowiedzialność za rozwój.

Głęboko wierzymy w to, że spotkanie poruszyło Gości i zmusiło do refleksji. Pragniemy wszystkim podziękować za zainteresowanie naszym przedsięwzięciem, przybycie na II Forum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół nr 1 i zaszczycenie nas swoją obecnością. To dowód na to, że łączy nas wspólny cel: dobro młodego człowieka, nie tylko w konstelacji warunków edukacyjnych ale także jego przyszłości.