SEBASTIAN SOŃTA i DAMIAN CUDNY odnieśli sukces w finale XLIV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BUDOWLANEGO ZŁOTA KIELNIA

DAMIAN CUDNY, uczeń III klasy w  zawodzie stolarz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkól nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim jest zdobywcą dyplomu i tytułu laureata w zawodzie stolarz XLIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”.   Damian zajął  III miejsce w Polsce, dzięki czemu zostanie zwolniony z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Ogromny sukces odniósł SEBASTIAN SOŃTA, uczeń II klasy w zawodzie stolarz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkól nr1  im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Sebastian                 w eliminacjach okręgowych był najlepszy w Polsce, a w finale turnieju zajął II miejsce, jest zdobywcą dyplomu i tytułu laureata w zawodzie stolarz XLIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, ma już zaliczoną część pisemną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na 100%.

DAMIAN CUDNY w tym roku jest szóstym, a SEBASTIAN SOŃTA siódmym finalistą Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” w zawodzie stolarz w naszej szkole. Pamiętamy sukcesy Tomasza Piotrkowicza, który w 2010 roku zajął III miejsce w finale Turnieju, a w roku 2011 był najlepszym stolarzem w Polsce, zwycięzcą XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” oraz sukcesy Michała Wysockiego, który będąc w klasie drugiej, zajął  V miejsce w konkursie finałowym,  a w ubiegłym roku został podwójnym zwycięzcą turnieju – najlepszym wśród stolarzy i najlepszym finalistą całego turnieju.   Sukcesy w Turnieju  „Złota Kielnia” uczniów z klas stolarskich znanej od dziesięcioleci mińskiej „Budowlanki” przynoszą satysfakcję nauczycielom -  Halinie Nowak, nauczycielce przedmiotów zawodowych w ZS nr 1, i nauczycielom praktycznej nauki zawodu w CKZiU w Mińsku Mazowieckim.

Finał Centralny XLIV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” odbył się            w dniach 11-13 marca 2015 roku podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa „Budma 2015”            w Poznaniu. W turnieju wzięło udział 3723 uczniów z 85 szkół zawodowych z całej Polski. Do Poznania przyjechało po pięciu najlepszych, wyłonionych w eliminacjach okręgowych zawodników, którzy rywalizowali w zawodach:

- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie  w zakresie kwalifikacji:

B.5. Wykonywanie suchej zabudowy, B.6. Wykonywanie robót malarsko-tapeciarskich, B.7. Wykonywanie robót posadzkarsko- okładzinowych,

- monter instalacji i urządzeń sanitarnych, kwalifikacja B.9. Wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych

- murarz, kwalifikacja B.18. Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich

stolarz,  kwalifikacja A.13. Wytwarzanie wyrobów stolarskich

Turniej został zorganizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej                    i Kultury Fizycznej z siedzibą w Grudziądzu, Komitet Główny Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia"                z siedzibą w Toruniu, Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu, Targi Budownictwa  „Budma 2015". Sponsorem strategicznym turnieju, podobnie jak w latach ubiegłych, była polska firma „Fakro” - lider w branży okien dachowych. O randze turnieju świadczą ufundowane przez sponsorów nagrody, przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zapewnienie  założone przez władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego o przyjęciu laureatów na studia. Tegoroczne zmagania turniejowe obserwowała Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik-Rostkowska, która dwukrotnie zaszczyciła uczestników swoją obecnością.

Ogólnopolski Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od przeszło       40 lat daje uczniom zasadniczych szkół zawodowych kształcących w zawodach budowlanych, możliwość sprawdzenia siebie i odniesienia sukcesu edukacyjnego. Formuła konkursu jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, a laureaci konkursu decyzją MEN-u są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Sponsorzy turnieju deklarują zatrudnienie laureatów oraz proponują specjalistyczne szkolenia. Uczestnicy konkursu, podobnie jak pozostali absolwenci Zasadniczych Szkół Zawodowych, nie mają problemów ze znalezieniem pracy.