Wyjazd uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim na francuską wyspę Martynikę

Zespół Szkół nr 1 jest jednym z uczestników projektu Comenius „Melting Away for the Climate” realizowanego w latach 2013 – 2015 przez sześć szkół partnerskich – z Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Francji i Polski. Uczniowie i nauczyciele mińskiej placówki podejmują różnorodne działania na terenie szkoły i w środowisku lokalnym mające na celu promowanie ekologicznego stylu życia i popularyzowanie wiedzy o zagrożeniach dla środowiska naturalnego i sposobach ich minimalizowania.

Jednym z elementów projektu są wizyty robocze w szkołach partnerów. Po spotkaniach w Belgii (listopad 2013), Polsce (luty 2014) i Turcji (maj 2014) nadeszła kolej na odwiedziny w szkole francuskiej mieszczącej się w zamorskim departamencie Francji, Martynice. W podróż udały się szkolne koordynatorki projektu, pani Agata Szymańska Miszczuk i Ewa Drużbalska Kopka oraz uczniowie klas technikum, Katarzyna Pacek i Kamil Andrukowicz.

Podczas spotkania przedstawiciele szkół partnerskich przedstawili raporty z działań projektowych poszczególnych placówek, ustalili dalsze kroki i przeprowadzili ewaluację projektu.

Martynika zachwyciła uczestników spotkania swoją egzotyczna przyrodą, ciekawą tradycją i trudną historią. Podczas wycieczek edukacyjnych mogli oni odwiedzić ekologiczne uprawy bananów i trzciny cukrowej, poznać bioróżnorodność lasów martynikańskich i morza karaibskiego. Młodzież, wykorzystując do komunikacji język angielski, zawierała nowe znajomości i poszerzała horyzonty swojej wiedzy o świecie, kulturze, tradycjach, wymieniała spostrzeżenia dotyczące różnic i podobieństw między krajami i stylami życia oraz systemami edukacyjnymi.

Kolejne wyjazdy zagraniczne związane z projektem planowane są na luty (do Niemiec) i maj (do Hiszpanii) przyszłego roku.

Widok na samotną wyspę Rocher du Diamant

Uczniowie polscy, belgijscy i niemieccy

Nauczyciele szkół partnerskich

Grupa młodzieży podczas wizyty na plantacji trzciny cukrowej