Z wizytą w CERN

W dniach 05.05.2014- 09.05.2014 uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego pod opieką nauczyciela fizyki mgr Wojciecha Jackowskiego wraz z zaproszonymi do współpracy uczniami Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Liceum na Pięknej, z opiekunami mgr Elżbietą Nowak i mgr Iwoną Jackowską, wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii. To właśnie tam 4 lipca 2012 ogłoszone zostało odkrycie nowej cząstki elementarnej przez eksperymenty ATLAS i CMS, prowadzone przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Za przewidzenie istnienia bozonu Higgsa oraz za eksperymentalne potwierdzenie jego istnienia Nagrodą Nobla w 2013 wyróżnieni zostali Peter Higgs oraz François Englert.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładzie na temat fizyki cząstek elementarnych, zwiedzili halę magnesów, centrum naukowe MICROCOSM oraz muzeum Globe. Jednak największą atrakcją pobytu w CERN było zwiedzanie 80 metrów pod ziemią, największego z detektorów cząstek elementarnych ATLAS.

Poza spotkaniem z fizyką na najwyższym światowym poziomie uczniowie mieli okazję podziwiać Genewę, która jest europejską siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, mieści się tam również Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Spacerując po Genewie, mogliśmy zachwycić się największą na świecie fontanną Jet d’eau, która wyrzuca strumień wody na wysokość 140m, czy zegarem kwiatowym-symbolem Genewy. Jedną z głównych atrakcji miasta jest także Muzeum Historii Naturalnej, w którym uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć fascynujący zbiór eksponatów ze świata zwierząt oraz minerałów.

Kolejnym punktem wycieczki było Chamonix we Francji – miejsce pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt Alp i Europy Mont Blanc (4810m n.p.m), który mogliśmy podziwiać ze szczytu Aiguille du Midi, który wielu uważa także za najpiękniejszy szczyt masywu Mont Blanc. Jego wyjątkowa forma majestatycznie wznosi się nad okolicznymi szczytami, a z wierzchołka roztacza się wspaniała panorama. Na szczycie znajduje się jeden z najpopularniejszych tarasów widokowych w Alpach.

Wyjazd ten umożliwił uczniom nie tylko poznanie fizyki na najwyższym światowym poziomie, zwiedzenie miejsc, w których tworzy się fizyka , poznanie od „kuchni” funkcjonowania największego na świecie ośrodka badań fizyki cząstek elementarnych CERN w Genewie, ale także poznanie historii i kultury Szwajcarii oraz najpiękniejszego szczytu Alp Mont Blanc.