Wizyta komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosława Rozmusa

13 marca 2014 naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość - komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, któremu towarzyszył komendant CSŻW płk. Piotr Płonka, inspektor OSŻW chor. Piotr Głażewski

Pierwszym punktem wizyty była obserwacja zajęć klas wojskowych na terenie szkoły. Uczniowie przeprowadzili pokaz musztry i defilady wojskowej, rzut granatem do celu,  ćwiczenia z samoobrony oraz szkolenie medyczne prowadzone pod nadzorem żołnierzy w ramach porozumienia  z Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Kolejnym punktem  wizyty gen. Rozmusa było spotkanie w auli z uczniami klas wojskowych. Dyrektor Małgorzata Beczek krótko przedstawiła zarys klas wojskowych, a generał Rozmus, wyraźnie zaszczycony tak niecodziennym spotkaniem, krótko opowiedział o swojej  historii z wojskiem  oraz o pracy w Żandarmerii Wojskowej. Wyraził swój podziw dla uczniów, którzy świadomie wybierają szkoły o profilu wojskowym z zamysłem związania swojej przyszłości z mundurem. Podkreślał, że osoba, która decyduje się na zawodową służbę wojskową,  bezpośrednio wyraża zgodę na pełną dyspozycyjność i gotowość wypełnienia rozkazów w każdym czasie oraz udział w różnych działaniach zbrojnych, w tym - wyjazdach na misje wojskowe.

Podkreślał, iż bardzo istotne jest wykształcenie i chęć ciągłego doskonalenia, co stwarza możliwość dalszego rozwoju, awansu oraz kontynuowania pracy jako zawodowy żołnierz.

Generał Rozmus zapewniał, że jednostki są otwarte dla uczniów, aby mogli bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem wojska. Zapowiedział też współpracę z żołnierzami z kadr, którzy bliżej  nakreślą zadania żandarmerii oraz przekażą informacje z procedur naboru do jednostek ŻW.

Gdy przyszła kolej na pytania, uczniów interesował zwyczajny dzień pracy żołnierza, generała oraz działania jakie są prowadzone w przypadku zagrożenia.

Na pamiątkę swej wizyty gen. Mirosław Rozmus przekazał wicedyrektorom, pani Elżbieta Parol i panu Tadeuszowi Urbanowiczowi, oraz uczniów upominki w postaci albumów o ŻW, a dla szkoły – ogromnego misia – żandarma, symbol gwarancji współpracy, odpowiedzialności i edukacji obronno - patriotycznej.

Dyrektor M. Beczek, dziękując gen. Rozmusowi za  lekcję patriotyzmu w ciekawej oprawie, podziękowała również wszystkim wychowawcom i kadrze dydaktyczno – ćwiczeniowej z ŻW za aktywne, wielozadaniowe kształcenie młodzieży, a w szczególności panu wicedyr. Tadeuszowi Urbanowiczowi za innowacyjny program autorski. Uczniom – pasjonatom sztuki wojskowej dyrektor życzyła tak dobrych wyników jak 12-letnia historia tych klas przedstawia i przyszłości w służbach mundurowych.

LINK DO GALERII