WYCIECZKA DO SIEDLEC

Trzynasty i piątek – dla jednych pech, dla innych świetna okazja, by po lekcjach wybrać się w kulturalną podróż. 13 grudnia uczniowie klas trzecich (III A, III B, III W, III ge, III inf i III bud)  wraz z panią dyrektor Małgorzatą Beczek i opieką pedagogiczną pojechali do siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego na spektakl teatralny „Iwona księżniczka Burgunda”. Przedtem jednak zobaczyli bogate zbiory sztuki sakralnej i świeckiej w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

„Oglądaniu muzealnych zbiorów towarzyszył podniosły nastrój – relacjonowała uczennica – potęgowany dawną muzyką sakralną rozlegającą się wokół. Pani Dorota Pikula, kustosz z charyzmą, wprowadziła nas w świat malarstwa średniowiecznego i nie tylko.  Dowiedzieliśmy się niezwykłych rzeczy o tworzeniu dzieła sztuki w klimacie epoki, o roli światła, o perspektywie i kompozycji obrazów. Takiej wiedzy nie da żadna lekcja w szkole, tam (w muzeum) po prostu trzeba być.”

Uczniom najbardziej podobał się obraz „Ekstaza świętego Franciszka” – perła siedleckiej kolekcji. Twórca płótna Domenicos Theotocopulos (1541-1614) pochodził z Krety, więc nazywano go "El Greco" - Grek. Tworzył w okresie kontrreformacji, a jego manierystyczne obrazy są wyrazem żarliwości wiary, wizyjności i mistycyzmu. „Ekstaza” w odcieniach popiołu i złota, nasiąknięta przedziwną melancholią, przedstawia postać świętego Franciszka otoczoną blaskiem tajemniczego światła. El Greco malował tak, jak nie potrafił malować nikt inny potem. Stworzył sztukę na wskroś oryginalną, nie przestrzegał ustalonych kanonów i schematów, by oddać w swoich obrazach gwałtowność, egzaltację i duchowość. Urok sztuki El Greco odkryto dopiero w XX wieku. Okrzyknięto go, obok Picasso i Velasqueza, symbolem malarstwa.

Zniszczone płótno „Ekstaza świętego Franciszka” zostało znalezione przypadkiem przed 40 laty na plebanii  w Kosowie i odrestaurowane przez konserwatorów sztuki. Obecnie jest jednym z 6 najcenniejszych obrazów w Polsce.

Sztuka Witolda Gombrowicza „Iwona księżniczka Burgunda” była kontynuacją „strawy dla dusz” naszych uczniów. Autor pokazał nam nasze wady i grzechy, które starannie chcemy ukryć przed światem, nie wahając się przed niczym.
Kreacje aktorskie były doskonałe. W roli króla Ignacego wystąpił zaprzyjaźniony aktor Waldemar Obłoza. Po spektaklu powitał nas serdecznie i omówił aspekty sztuki teatralnej. Przedstawił nam aktorów, m.in. Joannę Jabłczyńską, z którymi mogliśmy porozmawiać, „pstryknąć” sobie fotki. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, czuliśmy się naprawdę wyróżnieni. Zamieszczone poniżej fotografie obrazują nasze kolejne warsztaty teatralne.

L. Świć