Zespół Szkół nr 1
im. Kazimierza Wielkiego
w Mińsku Mazowieckim


 

 

 

 

Nowości

 

Bunt literatów   Olga Romańska-Malina

Niezgoda na rzeczywistość, wyrażana na setki różnych sposobów, towarzyszyła przez całe wieki wielu artystom. Również i tym, którzy poprzez literaturę opisywali świat, poprzez własną twórczość eksponowali swoją osobowość i emocje. Bunt przybierał bardzo różną skalę. Czasem jego symptomem był publicznie wyrażony sprzeciw wobec społeczno-kulturowych konwenansów, czasem negację sugerowała specyficzna, pełna wstrząsów i burz biografia niepokornego pisarza. Często zdarzało się, że ów sprzeciw był celem samym w sobie.

 

 

Książki zakazane  Bartłomiej Paszylk

Obszerny zbiór książek, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Być może są jeszcze czytelnicy przekonani, że skoro jakieś dzieło literackie zostało zakazane, to musi być ono w jakiś sposób niebezpieczne. Tak naprawdę jednak znacznie częściej zakazywano rozpowszechniania nie tych tytułów, które mogłyby zainspirować  społeczeństwo do popełniania masowych samobójstw, ludobójstwa czy gwałtów, ale raczej takich, które dałyby ludziom do myślenia i utrudniłyby władzom państwowym lub kościelnym sprawowanie nad nimi kontroli. Publikacja próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy książka może stanowić zagrożenie.

 

 

 

Kobiety w literaturze   Magdalena Goik

Książka ukazuje wizerunki kobiet na obszarze szeroko pojętej literatury, zarówno twórczyń, jak i postaci fikcyjnych, a także tych funkcjonujących niejako na obrzeżach dzieła literackiego. Znalazły się tu również kobiety niegdyś żyjące, których postać i działalność zainspirowały, zachwyciły twórców i w ten sposób rozpoczęły swoje literackie istnienie. Każda z nich jest inna, bowiem przyszło im żyć w różnych epokach, różnych krajach i odmiennych warunkach. To, co je łączy to głęboka analiza rzeczywistości, wgląd w istotę człowieczeństwa, kreatywność i potężna siła nietuzinkowych osobowości.

 

 

 

Źródła: empik.com; merlin.pl

Copyright by Zespół Szkół Nr 1 Mińsk Mazowiecki 2010-2015. | Polityka prywatności | Powered by animativ

Inspektor Ochrony Danych Osobowych:

iod@zs1mm.edu.pl

KARDA KIEROWNICZA

Dyrektor - Małgorzata Beczek
Wicedyrektor - Elżbieta Parol
Wicedyrektor - Paweł Domagała
Wicedyrektor - Wojciech Jackowski
Kierownik internatu - Jolanta Binkowska

KONTAKT
Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego

ul. Budowlana 4
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel: 25 758 25 64
fax: 25 758 25 64