DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2011

8 lutego, jak co roku, w naszej szkole im. Kazimierza Wielkiego nr 1 w Mińsku Mazowieckim odbyły się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Ciekawostkom nie było końca. Wszystko to dzięki klasom I i II informatycznej oraz ich opiekunom –Pawłowi Domagała i Mirosławowi Paja.

Przygotowania sprzętu trwały już od 8 rano, a zaangażowani uczniowie swoje prezentacje wykonali z kilku tygodniowym wyprzedzeniem.

Naszym założeniem było uświadomienie zwykłych użytkowników internetu przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas pierwszych na prelekcję.

Pierwsza prezentacja na temat Wirtualne przestępstwa- realna kara” została przedstawiona przez ucznia klasy I informatycznej- Grzegorza Szubę. Opowiedział on o rodzajach naruszania prawa i konsekwencjach takiego postępowania, m.in. o popularnym zjawisku, jakim jest phishing.

„Zagrożenia wynikające z użytkowania telefonów komórkowych” to temat opracowany przez Damiana Sabak. Pokazał nam jak przez bluetootha można stracić dane z karty telefonu lub karty SIM. To była przestroga przed nierozważnym włączaniem tej opcji w naszych telefonach.

Kolejny temat przedstawili Mariusz i Michał Barszczewscy, a był to „Wirusy komputerowe”. Dowiedzieliśmy się o rodzajach złośliwego oprogramowania, w jaki sposób mogą one nam zagrozić.

Łukasz Kaim omawiając temat – „Bezpieczne zakupy przez internet”, zaprezentował, w jaki sposób dokonać bezpiecznej, udanej i szybkiej transakcji przez sieć.

Czas na starszych kolegów z klasy II informatycznej.

Możliwości programu „Wireshark” przedstawił Sebastian Kasprowicz. Przybrał on postać crackera, który pokazał wszystkim, jak przechwytywać z niezabezpieczonych i nieszyfrowanych połączeń loginy i hasła skrzynek pocztowych, serwerów ftp oraz podsłuchiwać rozmowy słynnego komunikatora internetowego, jakim jest Gadu-Gadu. Oczywiście na koniec nauczył wszystkich, jak zabezpieczać się przed takimi atakami.

Piotr Okoła i Damian Serafin zademonstrowali działanie wirusów komputerowych w praktyce. Posługiwali się za pomocą dwóch znanych trojanów- NetBus i Prosiak. Za pomocą jednego komputera sterowali drugim pecetem. Udało im się otworzyć CD-ROMa, poruszać wskaźnikiem myszy, włączyć przeglądarkę internetową, wyświetlić komunikaty błędów, a na koniec wylogować i wyłączyć system.

Na koniec Jakub Jakimcio przeprowadził nas przez kolejne etapy instalacji zapory ogniowej,   w celu zabezpieczenia naszego sprzętu przed niepowołanym oprogramowaniem zewnętrznym.

Dzień bezpiecznego internetu dobiegł końca.

Zaproponowaliśmy, aby młodzi użytkownicy przez najbliższy tydzień zgłaszali się ze swoimi problemami i przynosili sprzęt do sal informatycznych, gdzie oferowaliśmy swoją pomoc. Okazało się, że młodzież nie miała wystarczających informacji w zakresie bezpiecznego internetu. Uzupełnili swoją wiedzę i powiększyli umiejętności oraz gwarantowali zwracanie większej uwagi na sposób korzystanie z sieci.

Sebastian Kasprowicz klasa 2 inf.