SAMORZĄD UCZNIOWSKI

• Sekretarz: Michał Królak - klasa III PPA
  • zespół ds.kultury, kontaktów i informacji: Kamila Karwowska II W

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: pani Katarzyna Budzyńska

W szkole działa Samorząd Uczniowski. Co roku przeprowadzane są demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego.  Każdy uczeń ma wpływ na działania w naszej szkole, może realizować swoje ciekawe pomysły. Uczniowie poprzez organizacje różnego rodzaju imprez, apeli, spotkań z ciekawymi ludźmi w naszej szkole, nabywają umiejętności organizatorskich, pracy w grupie oraz uczą się planowania swoich działań i odpowiedzialności.  Działania kulturalno – rozrywkowe Samorządu Uczniowskiego na rzecz całej społeczności szkolnej wynikają z potrzeb i oczekiwań uczniów. Młodzież z Samorządu Uczniowskiego  wspólnie                     z wolontariatem bierze aktywny udział w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły i poza nią.  Samorząd Uczniowski wspiera uczniów potrzebujących pomocy materialnej, jak i naukowej organizując np. samopomoc koleżeńską. Samorząd Uczniowski włącza się w organizację uroczystości i imprez szkolnych.  Uczniowie działającyw Samorządzie Uczniowskim mogą zaspakajać swoje potrzeby aktywności twórczej.

Działania Samorządu Uczniowskiego na rzecz społeczności Szkolnej:

1. Dzień Edukacji Narodowej – życzenia, kawiarenka dla wszystkich pracowników szkoły.
  2. Wybory do Samorządu Uczniowskiego.
  3. Organizacja wycieczek klasowych.
  4. Organizowanie dyskotek (andrzejkowej i walentynkowej lub karnawałowej).
  5. Organizowanie wigilii klasowych, urodzin mikołajek.
  6. Współorganizowanie 70 – lecia szkoły.
  7.  Współorganizowanie apelu - Ślubowanie klas pierwszych.
  8.  „Pamiętamy o nieobecnych wśród nas” – złożenie zniczy na grobach byłych nauczycieli.
  9. Samorząd dba o wygląd szkoły, zajmuje się dekoracjami okolicznościowymi szkoły.
  10.  Współprac ze świetlicą socjoterapeutyczną.
    1. Akcja charytatywna pt. „I TY MOZEŻ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
    2. Przygotowanie Jasełek dla dzieci z świetlicy socjoterapeutycznej.
  11. Przygotowanie koncertu bożonarodzeniowego pt. ”Wspólne kolędowanie”.
  12. Dzień Kobiet.
  13. Włączenie się w promocję szkoły, udział młodzieży w spotkaniach z gimnazjalistami.
  14. Nagranie filmu promującego szkołę.
  15. Pomoc w przygotowaniu apelu Wolontariatu „Kilometry dobra”.
  16. Pożegnanie Absolwentów.
  17. Dzień Dyni – konkurs na najbardziej zwariowaną dynię.
  18. Organizacja apelu z okazji „1 listopada”.
  19. Dzień Pluszowego Misia zbiórka zabawek, przyborów szkolnych dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych.
  20. Samorząd Uczniowski włączył się w akcje Pomoc dla Żukwii i zorganizował zbiórkę żywności(grudzień, marzec).
  21. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w spotkaniu z Panią Minister Edukacji – Anną Zalewską i odwiedzili Sejm RP.
  22. Opracował regulaminu szkolnych dyskotek.
  23. Spotkanie z Panią dyrektor w celu przedstawienia potrzeb  i oczekiwań  uczniów.
  24. Przeprowadzenie ankiety wśród uczniów(420), która składała się z jednego pytania: „ Co Twoim zdaniem powinno pojawić się w szkole/ zostać zmienione w naszej szkole?”
  25. Samorząd Uczniowski przeprowadził ankietę nt. wartości, które zostały zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym.
  26. Udział w programie „Dobrego wychowania”
    1. Przeprowadzenie debaty – opracowanie szkolnego kodeksu dobrego wychowania.
    2. Pogadanki nt. dobrego wychowania na zajęciach z wychowawcą.
    3. Konkursu plastycznego i pracę pisemną nt. kultury osobistej.
    4. Przeprowadzenie konkursu nt. znajomości zasad dobrego wychowania- dyplomy i nagrody za zajęcie I, II i III miejsca.
    5. Nagrywanie filmów nt. zasad dobrego wychowania.
  27. Dzień dziecka
    1. Rozgrywki między klasowe w piłkę nożną.
    2. Salon gier planszowych.
    3. Mecz w siatkówkę nauczyciele – uczniowie.
  28. Wycieczka do Warszawy dla osób aktywnie działających w Samorządzie Uczniowskim.
  29. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego opiniują plan wychowawczo – profilaktyczny i przedstawiają swoje propozycje.
  30.  SU opiniuje Stypendium Starosty Mińskiego, Stypendium Rady Rodziców                                   i Stypendium Rady Ministrów.
  31. Udział przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w Radzie Szkoły.

Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność Samorządu Uczniowskiego – możliwości jest wiele, każdy może znaleźć coś dla siebie. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował, dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone.