DZIECI ZAMOJSZCZYZNY - HISTORIE PRAWDZIWE

Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe to tytuł wystawy prezentowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim w dniach 19.09-03.10.2019 r. autorstwa dr Beaty Kozaczyńskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

24 września uczniowie klasy 2ppb uczestniczyli w spotkaniu z autorką wystawy.

Na wystawie ukazane są wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, a stamtąd do: Generalnego Gubernatorstwa  (w sześciu „transportach śmierci"), KL Auschwitz II-Birkenau, KL Lublin (Majdanek), do powiatu puławskiego oraz do Rzeszy na przymusowe roboty. Wystawa przypomina też o polskich dzieciach zrabowanych rodzicom na Zamojszczyźnie - dzieciach z „zatartą" tożsamością, które zostały zgermanizowane i po wojnie żyły w nieświadomości swojego polskiego pochodzenia.

Jeden z transportów 28 lutego 1943 roku dotarł do stacji kolejowej w Mrozach. Transport liczył 1064 osoby wysiedlone z Zamojszczyzny. Wśród wysiedlonych było 462 dzieci poniżej 10 roku życia.

Więcej informacji :