Geologia i surowce mineralne Polski

We wtorek 8 stycznia uczniowie klasy 3bud udali się na wycieczkę do Warszawy, której celem było zwiedzenie Muzeum Ziemi PAN.  Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej „Geologia i surowce  mineralne Polski”, podczas której poszerzyli wiedzę na temat budowy geologicznej Polski i Europy oraz procesów geologicznych kształtujących nasz kontynent.

Młodzież poznała bogactwo skał i minerałów występujących w naszym kraju oraz czynniki kształtujące rzeźbę naszej ojczyzny. Przybliżona została między innymi rzeźbotwórcza działalność lądolodów i lodowców górskich, które rzeźbiły teren Polski przez ostatnie kilkaset tysięcy lat. Po lekcji uczniowie zapoznali się z bogatymi zbiorami muzeum. Obejmują one zbiór skał i minerałów Polski oraz świata, począwszy od bardzo rzadkich minerałów szlachetnych po popularnie występujące skały wykorzystywane w budownictwie.

Niewątpliwą atrakcją była jedna z największych na świecie kolekcji bursztynu bałtyckiego i żywic kopalnych ze wspaniałymi inkluzjami roślin i zwierząt. Zapoznaliśmy się również z nieziemskimi zbiorami – kolekcją meteorytów, w większości znalezionych w Polsce.