Centralny Zlot Klas Mundurowych ''Żagań 2018''

W dniach 30 września - 6 października br. uczniowie klasy II wojskowej oraz Zuzanna Borzym i Hubert Izdebski z klasy III W,  reprezentowali województwo mazowieckie w  IV  Centralnym Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu, pod opieką nauczycieli: p. Anny Abramowskiej i p. Arkadiusza Sołowieja.

Celem Zlotu było propagowanie  w środowisku młodzieży szkolnej postaw patriotycznych, w szczególności uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości. Ważnym elementem  było kształtowanie  umiejętności współpracy oraz sprawdzenie umiejętności wojskowych nabytych podczas całorocznej nauki,  a co za tym idzie, wyłonienie najlepszej szkoły mundurowej w Polsce.

W zlocie wzięło udział szesnaście trzydziestoosobowych drużyn wyłonionych w drodze eliminacji wojewódzkich, przeprowadzonych przez wojewódzkie sztaby wojskowe w porozumieniu z kuratoriami oświaty. Podczas pobytu na poligonie uczniowie mieszkali na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych . Obowiązywał ich wojskowy porządek dnia.

Zespoły zostały podzielone na grupy, w których rywalizowali, szkoli  się i poznawali tradycje wojskowe. Wśród wyzwań zalazły się: szkolenie ogniowe, manewry sportowo-obronne (marszobieg na dystansie 8 km, gdzie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami m.in. pomocy i ewakuacji rannych, strzelania, rzutu granatem, przenoszenia skrzynek z amunicją) ,  ABC przetrwania oraz prezentacja podstawowego sprzętu bojowego 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Każda ze szkół przygotowała również pokaz musztry, piosenkę marszową  oraz prezentację artystyczną.

W tym roku po raz pierwszy jednym z punktów szkoleniowych była nauka walki wręcz. Instruktorami byli specjaliści z jednostki Nil z Krakowa. Z kolei operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca uczyli udzielania pierwszej pomocy na polu walki.

Najlepszą klasą mundurową o profilu wojskowym okazała się klasa Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie, która z rąk ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka  odebrała puchar.