Obchody Jubileuszu 15-lecia klas wojskowych

W dniu 11 maja br. odbyły się obchody Jubileuszu 15-lecia klas wojskowych w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. Uroczystość uświetnili swoja obecnością zaproszeni goście: poseł na Sejm Teresa Wargocka, Starosta Powiatu Mińskiego Antoni Jan Tarczyński, Przewodnicząca Komisji Oświaty Emila Piotrkowicz, Komendant OSŻW płk. Tomasz Szoplik, Komendant CSŻW ppłk. Sławomir Niemirka, Komendant 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk pil. Piotr Iwaszko, Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim mł.ins Sławomir Rogowski, Dyrektor MOSiR Robert Smuga, Tadeusz Urbanowicz, ppłk Arkadiusz Wojtaczka oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych z Otwocka,Warszawy i Mińska Mazowieckiego

Na uroczystość przybyli także absolwenci klas wojskowych. W części oficjalnej jubileuszu wzięły udział 3 poczty sztandarowe: Żandarmerii Wojskowej, CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza i Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. Pani Dyrektor Małgorzata Beczek przywitała gości i podziękowała za wieloletnią współpracę, zaangażowanie w realizację przedsięwzięć, rozwijanie wiedzy i umiejętności proobronnych młodzieży klas wojskowych, wręczyła pamiątkowe statuetki i dyplomy Pani Poseł Teresie Wargockiej, Panu Tadeuszowi Urbanowiczowi, Staroście Mińskiemu Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu. Wicedyrektor Elżbieta Parol przedstawiła historię klas wojskowych w Zespole Szkół nr 1. W dalszej części uroczystości dyrektor Zespołu Małgorzata Beczek przekazała wychowawcom i społeczności klas wojskowych uchwałę Rady Pedagogicznej, stanowiącą o nadaniu imienia Jana Paruzela pionowi klas wojskowych. Wybór patrona odbył się zgodnie z założeniami programu realizowanego w ramach '' Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych '', organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jubileusz uświetnił występ zaprzyjaźnionego zespołu ''Kreska” z Salezjańskiego Liceum im. ks. Adama Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim, pod kierunkiem p. Jakuba Maguzy. Uczniowie klasy II wojskowej zaprezentowali część artystyczną poświęconą szczególnie absolwentom, przypominając typowe sytuacje szkolne, ukazując z przymrużeniem oka rzeczywistość rozmów z kandydatami do klasy wojskowej, rozwijanie sprawności wojskowo- sportowych i rozterki kadetów w czasie obowiązkowych obozów szkoleniowych. Dopełnieniem występu był film prezentujący studniówki klas wojskowych na przestrzeni lat. Część artystyczną zakończył pokaz dynamiczny przygotowany przez uczniów klas I i II wojskowej we współpracy Jednoską Żandarmerii Wojskowej. Na placu szkolnym zaproszeni goście obejrzeli musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy II LO W, a także pokaz statyczny przygotowany przez oddział Żandarmerii Wojskowej.